Tanulsi kpessg
A lovak rendkvl j felfogkpessggel rendelkeznek.A lovadnak nem okoz nehzsget az j leckk s a kisebb mestermutatvnyak elsajttsa, ha fel tudod kelteni az rdekldst, s le tudod ktni a figyelmt.
A l napirendje a szabad termszetben
A szabadon l l napirendje nem kveti a szablyos nappaljszaka ritmust.Ez ugyan els pillantsra nem tnik nagyon sszernek, viszont megfelel a l termszetnek, mivel ideje legnagyobb rszt evssel tlti.
Tjkozdsi rzkk
A lovak rendkvl jl tudnak tjkozdni.Ha a lova nem tallja az utat, a l abban az esetben is bizonyosan psgben hazaviszi.Ha a l fl vagy megijed valamitl, ugyancsak az istll fel fut nha gy, hogy a lovas sem tud tenni semmit ellene.
Ha a l unatkozik
Mikor unatkozik a l?Olyankor minden bizonnyal, amikor egyedl ll a boxban.Kint a legeln ellenben, ms lovas trsasgban, nagyszeren rzi magt, mert kedvre legelhet, s szabadon mozoghat.
Veleszletett s tanult viselkeds
A lovak viselkedst nagyrszt a veleszletett reflexek szablyozzk.Tanulkonysguk azonban nagyban fgg a fajta egsznek fejldstrtnettl, az embernek pedig mdjban ll ezt a tulajdonsgot tovbbfejleszteni, segteni vagy ppen tnkretenni.
Hogyan alakulhatnak ki rossz szoksok?
Ha egy l valamilyen rossz szokst vesz fel, ez gyakran a rossz kikpzs kvetkezmnye.A l taln rossz tapasztalatokra tett szert a belovagls sorn, vagy pedig a lovas nem bnik vele elg kvetkezetesen.
A l betantsa
A l betantsa nem ms nagy kalandnl.Azonban mieltt belefognl, tanulmnyozd a l viselkedst, pszichjt s vrmrsklett, hogy megrtsd a reakciit.
gy tehetsz szert kell tekintlyre
A l mr csak l marad: hogy bartodd fogadjon, megfelel helyet kell elfoglalnod az ltala fellltott rangsorban.Ha gy viselkedsz, mint egy rangban felette ll llat, elbb utbb megbzik majd benned s kivvod a tisztelett is.A jelbeszd klnsen nagy segtsgedre lehet ebben.
Helyhez ktd viselkeds
A szamrral ellenttben a l nem ktdik meghatrozott helyhez vagy terlethez.lelemkeres tja sorn egyik vidkrl a msikra vndorol.Ma leginkbb a sztyeppen l zebrk megfigyelsvel kvetkeztethetnk a lovak hziasts eltti viselkedsre.
A szrzet termszetes gondozsa
A l termszetesen nem az embertl tanulta meg azt, hogy hogyan kell gondoznia brt s szrzett.A vadlovak klnbz polsi technikkat alkalmaznak, hogy szrzetket megszabadtsk a piszoktl s a parazitktl, csillaptsk a viszketst, s rendben tartsk srnyket.
Pozitv s negatv nevelsi eszkzk
Ha szereted a lovadat, mr a gondolata is ellenszenves annak,hogy meg kell t bntetned.Sok lovas visszariad a bntetstl s lovuk egyre tbbszr szegl ellen, s kvet el rtelmetlen hibkat.Ha el akarod kerlni a nehzsgeket, az engedetlen lovat azonnal bntesd meg!Addig cselekedj,amg nem ks!
Csordasztn
A lban ers csordasztn l.Ennek ksznheten csak ms lovak trsasgban rzi magt jl s nha kifejezetten ellenszegl, ha elvlasztjk fajtatrsaitl.Ne akard elnyomni a csordasztnt mindenron lovadban, inkbb prbld meg a magad hasznra fordtani!
Mi az oka a l ellenszeglsnek?
A l mindig is zskmnyllat volt, s az is marad.si meneklsi sztneit mindmig megrizte, br sok vszzad ta az ember szolglatban ll.A lovas szmra gyakran jelent gondot, hogy a lova ellenszegl az akaratnak.
A pihenid s az alvs
A l ltalban llva alszik, nha azonban le is fekszik.Mindegy hogy llva alszik-e vagy fekve- a lnyeg az hogy ne sajnljuk tle az idt a felfrisst pihensre, mert csak gy lesz jkedv, egszsges, s eredmnyes, munkban.
Fl a lovam
Veszlyes dolog, ha a l fl.Ha viszont kellkppen ismerjk htasunk egynisgt, idben felmrhetjk, mikor s mitl ijedhet meg a l, s mg idejbe megnyugtathatjuk, nehogy eluralkodjon rajta a flelem.
Anyai sztn
A kanca sztnsen tudja, hogyan viselkedjk a csikjval.Kanca s csikja kzt fogva igen szoros a kapcsolat, s ez tovbb fennmarad, mint gondolnnk.
Lbartsgok
Sokszor hall az ember elvlaszthatatlan lovakrl vagy ms lbartsgokrl, s a velk val bnsmd sorn megllapthatjuk, hogy a lovaknak van sajt akaratuk, egyesek lthatan szeretik egymst, msok nem frnek ssze.Hogyan mutatjk ki a lovak rokonszenvket vagy ellenszenvket?
Bartsg ember s l kztt
Nem lenne termszetes, ha az llatoknak emberi rzseket tulajdontannk.Ennek ellenre minden lovas hatrozottan rzi, hogy ngylb bartja rokonszenvet mutat irnta.Ennek nyilvnval jelei vannak- csak helyesen kell rtelmezni ket.
A jtksztn
A jtk az letrm megnyilvnulsa.Az egszsges elgedett l ids korban is jtszik.Ez a jtkra val hajlam hasznodra lehet ngylb bartod betantsa sorn is.
Srls: a przsi idszak
Kivtelesen magval ragad lmny megfigyelni a vadlovakat a przsi idszak, az gy nevezett srls idejn.A csdr ilyenkor megmutatja, valjban mire kpes, s krbeudvarolja kancit.
Rangsor
A lovak csapatban, mnesben l llatok.Mint minden kzssg, a mnes is a faj fennmaradst, a csapat s az egyes llatok vdelmt szolglja.A mnesen bell azonban meghatrozott rangsor van rvnyben.s az is biztos, hogy nem mindig a legersebb l tlti be a vezrllat szerept.
|